Kas yra koučingas?
Koučingas vis labiau įsilieja į mūsų šiuolaikinį gyvenimą bei darbo reikalus, o šios profesijos atstovų gretos gana stipriai plečiasi, bet ne visiems aišku ir suprantama kas tai yra ir kokią vertę neša, jei kol kas neteko artimiau susipažinti su šia sfera.

Iš anglų į lietuvių kalbą ši profesija verčiama kaip ugdomasis vadovavimas arba lavyba, nors bent kol kas šnekamojoje kalboje dažniau sutinkamas terminas koučingas, o koučingo atstovai save dažniau vadiname koučeriais arba koučais, o ne ugdomaisiais vadovais ar lavybininkais.
Kalbant apie profesines ypatybes, man patinka sakyti, kad koučingo veiklos pagrindas – įvairūs sistemingi klausimai užduodami sesijos metu, kurie padeda klientui plėsti savo suvokimą, nes yra sudaryti remiantis psichologija. Kol klientas stengiasi atsakyti į koučingo specialisto užduodamus klausimus, tenka paieškoti anksčiau savarankiškai neiškilusių atsakymų variantų, o tai jau sudaro nemažą mąstymo ir požiūrio plėtimo dalį. Taip pat atsiveria platesni situacijos analizės horizontai, nes koučas tikslingai stengiasi padėti klientui apžvelgti aplinkybes iš įvairių pusių bei pozicijų. Tokiu būdu klientas skatinamas atrasti įvairesnių pasirinkimo galimybių, net ir ten, kur situacijos atrodo be išeities.
Asmeniškai man lietuviški koučingo atitikmenys ugdomasis vadovavimas ir lavyba nelabai rezonuoja su veiklos esme, nes svarbus šios profesijos darbo su klientu tikslas – kurti lygiavertį bendradarbiavimą, pasitikint pačio kliento turimais resursais ir padedant jų atrasti dar daugiau. Veiklos pagrindą sudaro ne vadovavimas ar lavinimas, o kliento lydėjimas ir pastabumas detalėms, kurių pats klientas gali nepastebėti.
Koučingo specialisto asmeniniai patarimai ir konkrečios rekomendacijos priimtini tik išskirtinais atvejais, nes kito žmogaus duodamos idėjos nebeskatina kliento taip kūrybiškai ieškoti atsakymų savyje. O juk būtent pačiam klientui yra žinoma kur kas daugiau galimai svarbių detalių, kurios nebuvo paliestos sesijose. Tuo koučingas ir skiriasi nuo mentorystės.
Kiekvienas profesijos atstovas koučingą pristato ir aiškina šiek tiek savaip, nes veiklos kompetencijos yra gana plačios, o oficialus apibrėžimas, mano nuomone, nėra labai aiškiai atskleidžiantis šios veiklos ypatybes...
Vikipedija koučingo apibrėžimas:
„Ugdomasis vadovavimas (angl. coaching 'treniruotė') – lavinimo metodas, būdas, ugdant asmenį ar žmonių grupę siekti tam tikrų tikslų, įgyti naujų įgūdžių; asmeninio „veiksmingumo“ didinimo metodika, siekiant skatinti pokyčius ir pasiekti didesnių rezultatų įvairiose srityse. Ugdomojo vadovavimo teorija paremta tikėjimu, kad kiekvienas žmogus turi pakankamai įgimtų sugebėjimų pasiekti savo tikslus. Forma – kryptingas klausimų formulavimas (atlieka vadovas) ir atsakymų paieška (atlieka vadovaujamasis). Ugdytojas skatina žmogų savyje atrasti reikalingus gebėjimus, juos ugdyti įkvepia, siekiant pasikeitimų ir rezultatų.“

Pasidalinti

