PSICHOSOMATIKA – kokias grėsmes gali slėpti probleminiai santykiai?

Ar kada susimąstėte, kad kol žmonės vadovaujasi sąmoningais ir nesąmoningais tarpusavio elgesio modeliais, bent iš savo perspektyvos įsivaizduodami, jog elgiasi teisingai net konkuruodami ar tiesiog negražiai besielgdami su kitu, tuo tarpu mūsų psichika savo atskirais biologiškais principais, priklausomai nuo situacijų gali įjunginėti organizmo savipagalbos arba susinaikinimo pokyčius? 

Jei dar nelabai teko susidurti su pačiu terminu „psichosomatika“ ir nesuprantate apie ką ji yra, jūsų patogumui dalinuosi internete randamu aprašu, kuris trumpai, bet gana taikliai nusako šios krypties esmę:

„Psichosomatika (gr. ψυχή 'siela, dvasia' + σῶμα 'kūnas') – reiškiniai, kai psichologiniai poveikiai ir procesai tiesiogiai veikia organizmo fiziologinius procesus (ir gali sukelti patologinius pokyčius bei ligas).“   

 

Pati psichosomatikos kryptis yra gana plačiai išreikšta, turi įvairių interpretavimo gairių, o su ja dirbantys žmonės gali pasitelkti skirtingų pagalbos įrankių problemų paieškai bei sprendimams. Negalavimų aiškinimai pasitaiko labai įvairūs. Medicinoje jau vis labiau sklando abstrakti prielaida, kad „visos ligos nuo streso“, o psichologijos horizontuose kuris laikas analizuojama „antrinė nauda“, kurią vienaip ar kitaip žmogui sukuria tam tikra liga...

Bet būsiu atvira, kad anksčiau ieškant pagalbos savo neaiškios kilmės sveikatos negalavimui, daugumoje psichosomatikų man nepavykdavo gauti norimų rezultatų arba dar geriau – gauti atsakymus, kurie paaiškintų kodėl šie pokyčiai vyksta su kūnu. Taip ir vargau su savo negalavimu apie 20 metų, nes mediciniškai jis aplamai buvo traktuojamas kaip neišgyjantis.

 

Turbūt pats laikas paaiškinti kaip psichosomatika siejasi su šia santykių koučingo svetaine...

Gyvenimas iš ties keistas ir tuo pačiu nuostabus, nes skirtingi dalykai kartais padeda surasti teisingą kryptį, kai viskas pradeda dėliotis į savo vietas. Besimokydama koučingo susipažinau su dėstytoja, kuri psichosomatikos temą pateikė įdomiau, nei teko susidurti iki tol, pasidalino, kuria užsienio kalba galima rasti gilesnių žinių (nes lietuviškai kokybiškos informacijos tikrai mažai) ir tai man pagaliau padėjo atrasti sistemą, kuria galima pasitikėti. Pradėjusi suprasti kaip iš tikrųjų veikia psichosomatiniai procesai, panorau „susitvarkyti“ savo ilgametį sveikatos negalavimą, nes akiratyje buvo žmogus, kuris tai supranta ir turi patirties. Pati taip pat labai daug apie tai domėjausi, bet ilgą laiką vis dar trūko žinių, kad galėčiau aiškiai suprasti organizmo procesus. Nors neabejoju, kad mano žingeidumas šalia darbo su specialiste irgi palankiai pasitarnavo.

 

Buvau neįtikėtinai nustebusi, kad mano 20 metų varginančiai problemai „sutvarkyti“ prireikė tik dviejų psichosomatinių konsultacijų! Apie tai pasakojau savo naujoje uždaroje Facebook grupėje (tik moterims) „Psichosomatikos dienoraštis“. Pasirodo, kad visgi yra ir rimtų, veiksmingų psichosomatikų. Tai man buvo didžiulis atradimas, nes sužinojau apie moksliškai ištyrinėtą sistemą, kuri logiškai paaiškina kodėl ir kaip vyksta įvairūs pokyčiai bei su kokiais konkrečiais streso pobūdžiais siejasi atitinkamos ligos, netgi leidžia suprasti ar priežastinis stresas dar aktyvus!

 

Tik kur kas vėliau jau ir pati savais interesais praėjusį pagrįstos psichosomatikos mokymus, atsakingiau atkreipiau dėmesį į tai, kokias sveikatos grėsmes gali turėti probleminiai santykiai tarp žmonių? Gyvenimas ir taip pameta dramatiškų stresinių įvykių, tokių kaip netektys, nelaimingi atsitikimai, kurių negalime išvengti, nes daug kas nepriklauso nuo mūsų, bet neretai duoda tam tikrą psichikos reakciją organizmo pokyčiui. O mes patys dar papildomai žongliruojame kitokiais psichologiniais diskomfortais, net nesuvokdami, kad tai gali turėti labai konkrečias pasekmes sveikatai. Tiesa, mūsų organizmai yra labai individualūs ir neįmanoma iš anksto pasakyti ar liga atsiras prie tam tikrų aplinkybių, bet kuo daugiau dramatiškų probleminių punktų aplinkoje, tuo didesnė rizika, kad organizmas sureaguos pokyčiais. Kaip manote, ar tik atsitiktinumas, kad moters ilgametis gastritas tiesiog dingo po smurtaujančio sutuoktinio mirties?..

 

Turbūt jokio straipsnio rėmuose nerealu išvardyti visų galimų sveikatos grėsmių, kurias būtų galima koreguoti kažką keičiant santykiuose. Bet šiuo įrašu noriu atkreipti dėmesį kiek rimtos gali būti pasekmės to, jei kenčiame stiprų diskomfortą, nesvarbu ar tai būtų santykiai poroje, darbovietėje ar viduje paslėptas jums dramatiškas skausmas iš praeities įvykių. Pagrįstoje psichosomatikoje yra įrodyta, kad ligų sveikimo lengvumas ir galimos pasekmės labai priklauso nuo aktyvaus streso trukmės ir intensyvumo. Kartais net apmaudu, kad mūsų kantrybė ne visais atvejais pasitarnauja mūsų naudai. Pavyzdžiui, neištikimybė vieną kartą, jau tikėtina, kad gali pradėti pokytį kūne, o jei jų pasikartoja daugiau – situacija rimtėja, nes tie stresiniai pokyčiai vis atsinaujina, pliusuojasi ir didėja. Nors priklausomai nuo situacijos ir žmogaus reakcijos intensyvumo net ir viena išdavystė gali „duoti“ onkologines pasekmes. Man kaip ilgametei santykių temos puoselėtojai, visada buvo apmaudu matyti kaip netinkamai ir neapdairiai kartais elgiasi santykių partneriai. Tačiau, suprantant to galimas fizines pasekmes, darosi dar nesmagiau. Juk mūsų netinkamas elgesys kartais gali kainuoti sveikatą ar net gyvybę!

 

Plačiau vertinant, mes esame atsakingi tiek už savo veiksmus kitų atžvilgių, tiek už rizikavimą savo gerove, jei leidžiame kitiems su savimi elgtis blogai. Ypač turiu galvoje destruktyvius santykius, kuriuose daug daugiau psichologinės žalos, nei abipusiai komfortiškos aplinkos. Bent aš esu žmogus prevenciškas - galvoju į priekį, nemėgstu rizikuoti, jei suprantu, kad galiu tikėtinus "pavojus" tam tikru būdu sumažinti. Kam žaisti su likimu iki kol pasidarys per vėlu? Nors tai net ne likimas, o atitinkamų veiksmų arba jų nebūvimo pasekmės...

 

Prisipažinsiu, kad kurį laiką buvo nejauku pristatyti psichosomatikos temą kaip savo veiklos kryptį, nes pradinis akcentas buvo nukreiptas į santykių koučingą ir tai man atrodė svarbu. Nesinorėjo etiketės, kad „prie skirtingų veiklų trūksta kokybės“... Bet dabar galiu drąsiai užtikrinti, kad pati ėjau taip, kaip atrodė vertingiausia ir matau tame didžiulių argumentuotų privalumų. Kiekvienas mūsų įgūdis turi vertės. Tad ir aš džiaugiuosi įgytais koučingo įrankiais. Ir tik taip supratau, kad vien koučingas nevisada gali pasiekti mūsų vidines gelmes, kad ir kiek darbo technikų bebūtų, vis tiek gali likti vidinio pasimetimo su kuriuo vis dar neaišku ką daryti... Po ilgo jausmo, kad dar kažkas ne taip, psichosomatikoje netikėtai radau atsakymą – mano organizmas fiziškai mane slopino, nes daug metų ėjau ne savo kryptimi (ir tai viduje jaučiau). Kai tais pačiais psichosomatikos atradimo metais netikėtai per kelis mėnesius jaunas šeimos draugas mirė nuo vėžio, tai man asmeniškai atrodė kaip žiaurus aplinkybių ženklas, kad ateities kelyje yra dar neatrastų man numatytų atsakingų krypčių. Tuo labiau, jog kokybiškos ir argumentuotos informacijos apie organizmo pokyčių ir stresų sąsajas beveik neįmanoma rasti, ką jau kalbėti apie tokių specialistų, kurie galėtų rimtai padėti prie sudėtingų ligų, stoką. Nieko keisto, nes prieš maždaug 45 metus atrasta vertinga biologinė sistema buvo aršiai slopinama ir draudžiama.

 

Prasmingų gyvenimo pokyčių eigoje supratau, kad mano atveju sudėlioti tikrąją vidinę tvarką buvo reikalingi net trys elementai:

* psichologinis santykių išmanymas, kad kurti darnesnę artimą ir bendrą žmogišką aplinką,

* argumentuotos psichosomatinės žinios, kurios išlaisvina nuo daugelio medicininių baimių ir aiškina kaip verta elgtis su negalavimais (tai tikrai pasitvirtina praktiškai) ir

* kokybiška numerologinė psichoanalizė, padedanti viską subalansuoti pagal savo prigimtinius resursus ir individualias ypatybes (deja, lietuvių kalba tokios gilios informacijos irgi neteko sutikti, kokią atradau svetur). Nežinau ar numerologija taps viena iš atskirų mano paslaugų, bet kaip įrankis, ji padėjo susidėlioti, kad būtent psichosomatiką matau kaip svarbiausią ašį savo veikloje.

 

Tad ir kitiems galiu pasiūlyti bendrai vertingos informacijos bei giliai kompleksišką priėjimą, sprendžiant svarbias problemas, kai to prireikia.

 

Jei atsakingos psichosomatikos tema jus sudomino ir norėtumėte platesnės bendros informacijos apie tai, kviečiu prisijungti į dar visai naują uždarą erdvę – Facebook grupę „Psichosomatikos dienoraštis“ (grupė tik moterims):

https://www.facebook.com/groups/psichosomatikos.dienorastis 

 

Jeigu turite aktualų negalavimą ir norite jį greitu metu individualiai psichosomatiškai paanalizuoti – užpildykite registracijos formą šioje interneto svetainėje (aprašant problemos simptomus):

https://www.nuosirduskoucingas.lt/registracija

* Įvertinus situaciją, nuoširdžiai atsakysiu kiek galiu jums padėti. Kai kurie dalykai gali būti per rizikingi, kad su jais dirbti be medicinos pagalbos, todėl psichosomatikos paslauga gali būti apribojama dėl galimo pavojaus pačiam žmogui. Bet visada išlieka galimybė bent apytiksliai paaiškinti koks stresas įtakojo atitinkamus negalavimus.

 

Linkiu darnos ir sveikatos!


Agnė Viršilienė
Agnė Viršilienė • 2025 m. kovo 19 d.

Pasidalinti

Autorius Agnė Viršilienė 2024 m. lapkričio 8 d.
Vieną dieną iš kolegės netikėtai sulaukiau grįžtamojo ryšio, kad jai susidarė įspūdis, jog mano komunikacijoje vyrauja toksiškų santykių temos. Nustebau, nes pati niekada taip negalvojau. Taip, nemažai dėmesio skiriu konfliktų mažinimui, nes tai gali pristabdyti santykių griūtį ir atveria erdvės gilesniam darbui. Tad pati susimąsčiau - kaip aš atskirčiau toksiškus santykius nuo įprastų nesutarimų, su kuriais susiduria kone kiekviena pora?
Kuo koučingas vertingas porų santykių temoje?
Autorius Agnė Viršilienė 2024 m. birželio 7 d.
Santykių koučingas skiriasi nuo įprasto, nes šioje temoje apie 30% sudaro edukavimas. Šioje kryptyje svarbu atsižvelgti į tam tikrus psichologinius dėsnius, o tam pirmiausia reikia žinių. Vien taiklių klausimų santykių gerinimui ne visada pakanka.
kas yra koučingas?
Autorius Agnė Viršilienė 2024 m. gegužės 28 d.
Koučingas vis labiau įsilieja į mūsų šiuolaikinį gyvenimą bei darbo reikalus, o šios profesijos atstovų gretos gana stipriai plečiasi, bet ne visiems aišku ir suprantama kas tai yra ir kokią vertę neša, jei kol kas neteko artimiau susipažinti su šia sfera.

Registruotis pirmam 
nemokamam pokalbiui